Skip to content

23 Park LaTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block1732
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
29%
Improvement Value:$48,800
71%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,410+6.7%
2024$2,259+1.2%
2023$2,232-6.3%
2022$2,382+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6048, Page 569

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5867, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 4882, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1920