Skip to content

38 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block1731
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$111,600
82%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,814+6.7%
2024$4,512+1.2%
2023$4,457-6.3%
2022$4,758+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 6408, Page 1315Recorded7/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4812, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2457, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1920