Skip to content

1517 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block1731
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description1SCB-1813SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
53%
Improvement Value:$61,400
47%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,606+6.7%
2024$4,317+1.2%
2023$4,265-6.3%
2022$4,552+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5018, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1920