Skip to content

1213 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$23,835
Last Sale Date
Sep 15, 1988

Property Information

Block1733
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
29%
Improvement Value:$46,100
71%
Total Assessment$64,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$1,786+16.1%
2004$1,538+7.3%
2003$1,434-2.7%
2002$1,474-5.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$23,835
DeedBook 2459, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1920