Skip to content

1635 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block1733
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
29%
Improvement Value:$39,700
71%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,973+6.7%
2024$1,850+1.2%
2023$1,827-6.3%
2022$1,950+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$38,201
DeedBook 4617, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2809, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920