Skip to content

1217 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 19, 2000

Property Information

Block1733
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
28%
Improvement Value:$42,400
72%
Total Assessment$59,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,090+6.7%
2024$1,959+1.2%
2023$1,935-6.3%
2022$2,065+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3951, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1920