Skip to content

214 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block1739
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
41%
Improvement Value:$25,900
59%
Total Assessment$44,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,551-35.5%
2024$2,405+1.2%
2023$2,375-6.3%
2022$2,536+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2503, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1920