Skip to content

114 Tindall AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block2032
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
30%
Improvement Value:$53,400
70%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+6.7%
2024$2,510+38.9%
2023$1,808-10.9%
2022$2,029+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft792DeedBook 6471, Page 132Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6240, Page 648Recorded2/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900