Skip to content

248 Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block1750
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
22%
Improvement Value:$88,300
78%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+6.7%
2024$3,716+1.2%
2023$3,671+0.1%
2022$3,668+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,676DeedBook 6407, Page 1300Recorded7/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920