Skip to content

109 Hollywood Dr

Trenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block1752
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
18%
Improvement Value:$112,100
82%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,810+6.7%
2024$4,509+1.2%
2023$4,454-6.3%
2022$4,754-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
Sq Ft1,684DeedBook 6381, Page 1253Recorded9/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2767, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1910