Skip to content

2025 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block1883
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
22%
Improvement Value:$85,800
78%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+6.7%
2024$3,617+1.2%
2023$3,573-6.3%
2022$3,814+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,682DeedBook 6404, Page 1750Recorded5/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2904, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1930