Skip to content

199 Hollywood Dr

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2014

Property Information

Block1752
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
22%
Improvement Value:$111,400
78%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,032+6.7%
2024$4,717+1.2%
2023$4,660-6.3%
2022$4,974+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6136, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1925