Skip to content

205 Hollywood DrTrenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block1752
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
20%
Improvement Value:$109,100
80%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+6.7%
2024$4,505+1.2%
2023$4,451-6.3%
2022$4,751+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6334, Page 1362Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6226, Page 330Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6189, Page 442Recorded3/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 4306, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 3201, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1925