Skip to content

8 Mervine PlTrenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block1754
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
23%
Improvement Value:$83,700
77%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+6.7%
2024$3,590+1.2%
2023$3,547-6.3%
2022$3,786+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4728, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 3434, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1910