Skip to content

3 Scammell AveTrenton, NJ 08629

Built 1911

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block1881
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
25%
Improvement Value:$72,800
75%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,422+6.7%
2024$3,207+1.2%
2023$3,168-6.3%
2022$3,382+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,474DeedBook 6362, Page 694Recorded3/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2661, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1911