Skip to content

1905 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block1762
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
24%
Improvement Value:$153,000
76%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094+6.7%
2024$6,649+11.5%
2023$5,962-6.3%
2022$6,363+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,932DeedBook 6411, Page 1101Recorded8/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5301, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920