Skip to content

96 Vincent Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block1683
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
35%
Improvement Value:$149,500
65%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+6.7%
2024$7,547+1.2%
2023$7,456+1.9%
2022$7,319+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,879DeedBook 6272, Page 336Recorded12/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5071, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3841, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1930