Skip to content

238 Jencohallo AveTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block1767
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
23%
Improvement Value:$179,200
77%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+6.7%
2024$7,686+12.3%
2023$6,843-6.3%
2022$7,304+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft2,268DeedBook 6417, Page 1920Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 6361, Page 1100Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 6201, Page 1576Recorded9/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 2249, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1965