Skip to content

1517 Richmond Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$270,500
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block1767
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,647
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
24%
Improvement Value:$166,100
76%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+6.7%
2024$7,220+1.2%
2023$7,133+4.6%
2022$6,820+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,500
Sq Ft1,647DeedBook 6389, Page 1746Recorded12/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956