Skip to content

203 Chewalla Blvd

Trenton, NJ 08619

Built 1935

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block1767
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
26%
Improvement Value:$143,800
74%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893+6.7%
2024$6,461+1.2%
2023$6,382-6.3%
2022$6,813+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,468DeedBook 6495, Page 904Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 6173, Page 1460Recorded7/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 5358, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 4814, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1935