Skip to content

326 Jencohallo Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$232,250
Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block1768
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
25%
Improvement Value:$163,900
75%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+6.7%
2024$7,263+1.2%
2023$7,175-6.3%
2022$7,659+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$232,250

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6216, Page 39Recorded4/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 4131, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2331, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1980