Skip to content

1645 Richmond AveTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block1768
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
26%
Improvement Value:$154,100
74%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790-6.3%
2022$7,248+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3365, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1965