Skip to content

5 Monument AveTrenton, NJ 08619

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block1772
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
42%
Improvement Value:$98,600
58%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991+6.7%
2024$5,615+1.2%
2023$5,547+1.9%
2022$5,445+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$155,800
DeedBook 4540, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2541, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1900