Skip to content

2444 Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1945
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 4, 2025

Property Information

Block1775
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
33%
Improvement Value:$143,200
67%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,531+6.7%
2024$7,059+1.2%
2023$6,973+1.9%
2022$6,845+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,632DeedBook 6583, Page 317Recorded2/19/2025

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3417, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1945