Skip to content

2412 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block1679
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
31%
Improvement Value:$157,900
69%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+6.7%
2024$7,594+1.2%
2023$7,502+1.9%
2022$7,364+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,500DeedBook 6540, Page 23Recorded11/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3383, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1955