Skip to content

52 Brockton RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block1777
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
44%
Improvement Value:$103,600
56%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+6.7%
2024$6,097+1.2%
2023$6,024+1.9%
2022$5,913+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6414, Page 1959Recorded9/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$232,500
DeedBook 5775, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$264,900
DeedBook 5151, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3284, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1953