Skip to content

36 Brockton RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block1777
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
44%
Improvement Value:$103,100
56%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+6.7%
2024$6,081+1.2%
2023$6,007+1.9%
2022$5,897+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 6494, Page 1544

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft1,044DeedBook 6494, Page 1544Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 6285, Page 1131Recorded5/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 5331, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 4343, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 3484, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1953