Skip to content

51 Brockton Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 7, 2006

Property Information

Block1778
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
41%
Improvement Value:$116,100
59%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+6.7%
2024$6,510+1.2%
2023$6,431+1.9%
2022$6,313+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5551, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3084, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1953