Skip to content

15 Birkshire Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block1778
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
39%
Improvement Value:$127,200
61%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790+1.9%
2022$6,665+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,305DeedBook 6521, Page 392Recorded4/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5194, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4027, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1953