Skip to content

27 Brockton RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block1779
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
39%
Improvement Value:$127,000
61%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+6.7%
2024$6,877+1.2%
2023$6,794+1.9%
2022$6,669+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4891, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1953