Skip to content

31 Brockton Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block1779
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
44%
Improvement Value:$104,700
56%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+6.7%
2024$6,140+5.6%
2023$5,816+2.0%
2022$5,704+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft936DeedBook 6543, Page 1026Recorded12/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953