Skip to content

89 Grayson AveTrenton, NJ 08619

Built 1917

Last Sale Price
$73,900
Last Sale Date
Jul 26, 1983

Property Information

Block1784
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$178,100
69%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+6.7%
2024$8,525+1.2%
2023$8,422+1.9%
2022$8,267+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,900
DeedBook 2223, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1917