Skip to content

101 Saybrook AveTrenton, NJ 08619

Built 1946

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block1784
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
45%
Improvement Value:$97,300
55%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+6.7%
2024$5,856+1.2%
2023$5,785+1.9%
2022$5,679+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft676DeedBook 6526, Page 790Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$174,600

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 6327, Page 416Recorded5/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4520, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1946