Skip to content

38 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block1785
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
35%
Improvement Value:$146,400
65%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+6.7%
2024$7,481+1.2%
2023$7,391+1.9%
2022$7,255+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2684, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1942