Skip to content

450 Fenwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 30, 1996

Property Information

Block1789
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
38%
Improvement Value:$133,000
62%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+6.7%
2024$7,055+1.2%
2023$6,970+1.9%
2022$6,842+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 3064, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1953