Skip to content

246 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jun 16, 1983

Property Information

Block1798
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
41%
Improvement Value:$114,900
59%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+6.7%
2024$6,434+1.2%
2023$6,356+1.9%
2022$6,239+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 2219, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1954