Skip to content

316 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Feb 13, 2013

Property Information

Block1799
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$124,200
62%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+6.7%
2024$6,613+1.2%
2023$6,533+1.9%
2022$6,412+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 6165, Page 738

Property Sale

SaleMulti
$264,900
DeedBook 5135, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$150,900
DeedBook 3863, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1951