Skip to content

308 Crescent AveTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2007

Property Information

Block1801
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
33%
Improvement Value:$164,400
67%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+6.7%
2024$8,086+1.2%
2023$7,988+1.9%
2022$7,841+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2687, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1957