Skip to content

171 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block1801
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,107
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+6.7%
2024$6,606+1.2%
2023$6,526+1.9%
2022$6,406+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,107DeedBook 6357, Page 1302Recorded2/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$282,500
DeedBook 5530, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4657, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1953