Skip to content

133 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block1801
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$139,900
64%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+6.7%
2024$7,263+1.2%
2023$7,175+1.9%
2022$7,043+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,338DeedBook 6578, Page 1941Recorded12/30/2024

Property Sale

SaleMulti
$274,900
DeedBook 5777, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4220, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2576, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1950