Skip to content

131 Elmore Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block1804
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
41%
Improvement Value:$111,700
59%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+6.7%
2024$6,220+1.2%
2023$6,144+1.9%
2022$6,031+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4804, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1950