Skip to content

171 Elmore Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 17, 1981

Property Information

Block1804
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$126,000
61%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259+6.7%
2024$6,804+1.2%
2023$6,722+1.9%
2022$6,598+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2177, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1950