Skip to content

160 Erie Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Mar 27, 1985

Property Information

Block1804
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
36%
Improvement Value:$130,400
64%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+6.7%
2024$6,708+1.2%
2023$6,627+1.9%
2022$6,505+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 2288, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1984