Skip to content

205 Elmore Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block1804
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
39%
Improvement Value:$123,200
61%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+6.7%
2024$6,695+1.2%
2023$6,614+1.9%
2022$6,492+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6407, Page 1495Recorded7/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5683, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 3486, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1950