Skip to content

229 Elmore Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block1804
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
35%
Improvement Value:$147,700
65%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+6.7%
2024$7,504+1.2%
2023$7,414+1.9%
2022$7,277+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950