Skip to content

2370 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block1804
Lot57.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
42%
Improvement Value:$128,200
58%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.7%
2024$7,247+1.2%
2023$7,159+1.9%
2022$7,027+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
Sq Ft1,689DeedBook 6429, Page 276Recorded2/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3467, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1920