Skip to content

6 Eaton AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block1796
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
33%
Improvement Value:$150,000
67%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+6.7%
2024$7,448+1.2%
2023$7,358+1.9%
2022$7,223+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 6365, Page 207Recorded4/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$272,500
DeedBook 6052, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1930