Skip to content

125 Mer-Edinburg Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block1697
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,700
33%
Improvement Value:$159,300
67%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+6.7%
2024$7,828+1.2%
2023$7,733+1.9%
2022$7,591+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 6170, Page 608

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 4961, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 4128, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2448, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1930