Skip to content

2422 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Sep 9, 2003

Property Information

Block1804
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
47%
Improvement Value:$82,000
53%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402+6.7%
2024$5,064+1.2%
2023$5,002+1.9%
2022$4,910+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 4612, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 4370, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 2450, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1957