Skip to content

3016 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block1811
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
29%
Improvement Value:$151,600
71%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+6.7%
2024$7,052+1.2%
2023$6,967+6.5%
2022$6,540+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,046DeedBook 6577, Page 1728Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 6317, Page 1237Recorded2/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5335, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 2988, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900